Studium na irské vysoké škole očima studentů

Kateřina Křičenská ~ Káťa

Jsi ráda, že jsi se rozhodla studovat v zahraničí? 

„Hrozně moc. Irsko mi nabídlo spoustu nových možností, které bych v Čechách neměla. Nejen, že studuji obor, který miluji, ale získala jsem i nové přátele, osamostatnila se a až teprve tady jsem získala jiný pohled na svět. Teď už vím, že když budu chtít čehokoliv dosáhnout, tak to zvládnu. Jsem ráda, že jsem do toho šla, ikdyž jsem zpočátku měla spoustu překážek. Určitě bych litovala, kdybych to nezkusila.“

Baví tě studium v zahraničí? 

„Neskutečně moc mě baví studium v Irsku. Upřímně jsem očekávala podobný přístup jako u nás, ale byla jsem příjemně překvapena. Lektoři se tu o studenty opravdu zajímají, škola nás podporuje a my se tu můžeme rozvíjet. Studuji obor Creative Media. Hlásila jsem se ještě na spoustu dalších oborů, takže to byla pro mne spíše střelba do prázdna. Ale trefila jsem se. Až tady jsem zjistila, co doopravdy chci a kam chci směřovat. Fotíme, navrhujeme designy, vytváříme weby a děláme projekty. Vše se učíme v praxi, nic se nešprtáme nazpamět. Jestli tohle není studium snů, tak už opravdu nevím.“

Co bys doporučila někomu, kdo uvažuje o studiu v zahraničí?

„Určitě do toho jděte. Je to opravdu skvělá příležitost. Já jsem se rozhodla na poslední chvíli, protože jsem hodně váhala a pochybovala. Naštěstí se ale všechno podařilo, papíry se vyřídili, práce se našla a studium mě baví.“

Adriana Hanělová ~ Adri

Co máš na své škole ráda?

„Upřímně můžu říct, že jsem si DkIT naprosto zamilovala! Krásné učebny, úžasní lidé, milí profesoři a nejmodernější laboratoře, jaké jsem kdy viděla. A to nemluvím o tom, že mě v Irsku začala zase škola bavit, chodím tam ráda a mám pocit, že si z toho opravdu něco odnáším. Co mě hodně překvapilo, bylo, že školu opravdu zajímá, jestli je všechno v pořádku. Máme na škole kariérní centrum, centrum podpory i centra na doučování různých předmětů. Podpora ze strany školy je tu ohromně cítit!“

Měla jsi strach studovat v angličtině?

„Ano, příšerný! Nejvíc jsem se bála irského přízvuku a první týden to pro mě, nebudu lhát, bylo těžké. Tím, že angličtinu používám denně, ve škole, v práci, s kamarády, tak jsem se v ní postupně neskutečně zlepšila. Děsily mě taky zkoušky v angličtině, ale protože nejsme rodilí mluvčí, můžeme u nich mít slovník.“

Máš u studia čas i na koníčky?

„Trochu jsem se bála, jestli se nebudu muset vzdát tance kvůli škole. Bála jsem se, že se budu muset kvůli univerzitě vzdát studentského života a koníčků. Nakonec je opak pravdou, začala jsem na škole chodit do tanečního klubu a během dvou měsíců jsem se dokonce stala lektorkou v takzvané Dance Society.“

Pavla Veselá ~ Pája

Proč jsi se rozhodla jít studovat do zahraničí?

“Studium v zahraničí byl můj dětský sen, ke kterému v posledních letech vedla většina mých životních rozhodnutí. Při prezentaci Unilinku jsem se na první dobrou zamilovala do představy studia v Irsku, pamatuju si, jak jsem si otevřela mapy a „procházela“ se po kampusu. Na škole se mi na první pohled líbilo snad úplně všechno. A bylo po rozhodování.”

Je tvůj obor takový, jaký jsi čekala?

“Jsem s výběrem opravdu spokojená. Hodně mě překvapil přístup lektorů a celkový způsob výuky. Není to jen sezení a psaní poznámek. Lektoři hodně dbají na individualitu a vidím, že vážně poslouchají, co říkáme, ale hlavně je to i zajímá. Líbí se mi, že i když jsem na uměleckém oboru, dostávám spoustu informací o tom, jak svoji tvorbu později prodat. I celkový přístup k umění je tu jiný. V Irsku na mě umění působí jako něco více potřebného, uznávaného, umělci spíše jako kreativní lidé než podivíni.”

Jsi spokojená se studiem v zahraničí?

“Ano. Tisíckrát ano. Nechci, aby to znělo falešně a neúměrně „růžově“. Samozřejmě, je to náročné,  je to velká životní lekce – přechod na vysokou školu, osamostatnění se od rodičů… Tak jako tak jsem za každou tu lekci nesmírně vděčná, protože vidím, jak mě posouvají dopředu. Měla jsem obavy, že mým odletem se změní vztah k rodině Zatím jsem v Irsku získala nespočet zkušeností a zážitků. Poznala jsem skvělé lidi, se kterými se i ty náročné věci zvládají snadno.”

Matěj Donát ~ Maty

Věnuješ se při škole i svým zájmům? 

„Když člověk chce, volný čas si vždycky najde. Ikdyž učiva je dost, tak se dá jednoduše rozdělit tak, že mám i dost času na svoje zájmy. Hodně z nich dokonce nabízí i naše škola, mnoho zájmových a sportovních „kroužků“. Já jsem se například dostal do školního fotbalového týmu, ve kterém jsem poznal spoustu nových přátel z různých koutů světa.“

Baví tě tvůj obor? 

„Vybral jsem si obor Business & Management, protože bych jednou chtěl pracovat v komerční části sportu. Zatím jsem s mým oborem víc než spokojený, jelikož nám přednáší učitelé, kteří v něm samotném hodně dokázali a mají s ním zkušenosti. A samozřejmě největším bonusem je to, že je vše v cizím jazyce, takže jsme potom schopni mluvit o všem, co se naučíme, jak anglicky, tak česky.“

Nebál ses letět do Irska, aniž bys někoho znal?

„Do Irska jsem letěl sám, chtěl jsem jednoduše být někde, kde jsem nikdy nebyl a nikdo mě nezná. Výhodou v tom je, že mi nikdo a nic nebránilo v poznávání nových lidí. Naštěstí jsem poznal hodně lidí už na předodjezdové schůzce UniLinku, takže seznamování bylo potom mnohem jednodušší. Zatím jsem tu poznal lidi z celého světa, a to mimo jiné i díky tomu, že jsem na škole ve fotbalovém týmu.“

Filip Šilberger ~ Fíla

Letěl jsi do Irska sám nebo s kamarády? 

„Do Irska jsem původně letěl, aniž bych někoho znal, s hodně lidmi jsem se seznámil díky předodjezdové schůzce UniLinku. To mi hodně pomohlo na začátku, protože jsem na nic nebyl sám. Hodně kamarádu jsem si udělal právě na naší koleji, a to z celého světa!“

Jsi rád, že si se rozhodl studovat v zahraničí? 

„Jsem hrozně rád, jsem se rozhodl odletět studovat do Irska! Přál bych každému, aby si zkusil, jaké to tady v Irsku na vysoké škole je. Hlavně kvůli praktické výuce a tomu, jak přátelští, podporující a milí tu naši učitelé jsou.“

Měl jsi strach studovat v angličtině?

„Rozhodně, studuji obor Engineering a hodně jsem se bál předmětů jako jsou fyziky, chemie nebo matika v angličtině. Na škole máme lidi prakticky z celého světa a škola počítá s tím, že ne všichni měli možnost stejné přípravy ze střední. Proto se začíná opakováním základů, ze kterých se pak pokračuje dál a odborněji. Díky tomu jsem si mohl ukotvit termíny v angličtině a zopakovat si, co bylo potřeba.“

Aneta Kokešová ~ Anet

Je rozdíl mezi studiem v Čechách a v zahraničí? 

„Největší rozdíl je určitě ve způsobu výuky. Na české vysoké škole jsem se musela jen učit a pak jsem psala testy, což mě nebavilo a měla jsem pocit, že se nikam neposouvám. Zatímco tady v Irsku na DkIT jsou hodiny mnohem praktičtější. Na ústní zkoušky jsem tu narazila hodně málo, většina hodnocení je založená na projektech nebo pracích, které píšeme. V nich můžeme skvěle využít to, o čem se učíme, a uplatnit vlastní kreativitu. Naši lektoři k nám přistupují mnohem individuálněji, než jsem byla z Čech zvyklá, hodně nás vedou k týmové práci a komunikaci “

Zvládáš studovat a pracovat zároveň? 

„Ze začátku jsem si myslela, že tahle kombinace není možná. Ale zjistila jsem, že to jde. Upravila jsem si pracovní dobu tak, abych si mohla s klidným svědomím říct, že jsem pilná studentka a zároveň si zvládnu vydělat peníze na svoje náklady. Do práce chodím po škole a jenom tři dny v týdnu, takže mám spoustu času na studium, kamarády i koníčky.“

Měla jsi strach studovat v jiném jazyce?

„Nebudu lhát, ze začátku trochu ano. Na střední škole jsem nebyla v angličtině zrovna nejlepší. Ale postupem času jsem si skvěle zvykla na irský přízvuk a nejenom, že rozumím svým profesorům a kolegům v práci, ale už si s nimi dokážu i plynule povídat, což pro mě bylo před půl rokem nepředstavitelné. Díky studiu v cizím jazyce jsem se hodně rozmluvila a postupem času dokonce začala rozumět anglickým vtipům!“

Vojtěch Kozlowski ~ Vojta

Jaké byly tvoje první dojmy z nové školy?

„Když jsem tu školu viděl poprvé, tak jsem nevěřil vlastním očím! Ta škola je nádherná a je to něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí v ČR.“

Jsi rád, že jsi se rozhodl studovat v zahraničí?

„Jsem za to strašně rád. Poznáte hromady nových lidí, otevře vám to dveře do celého světa a dá vám to hrozně moc nových zkušeností. A myslím si, že i každý, kdo studuje v ČR, by měl zkusit aspoň Erasmus na jeden semestr do zahraničí.“

Co říkáš na svůj obor?

„Už v Čechách jsem podnikal v oblasti organizace kulturních akcí, takže za můj obor Event Management jsem strašně rád a jsem zvědavý, co dalšího nás čeká v dalších semestrech. Zatím to bylo suprový!“

Pokud tě zaujala možnost studia v zahraničí, kontaktuj nás a domluv si nezávaznou konzultaci.

Sdílej článek

Obsah článku

Přečti si víc o studiu v zahraničí

Stále váháš?
Spoj se s námi

Je to první krok k přátelské on-line schůzce, kde probereme, jak ti umíme pomoci a zodpovíme všechny tvé otázky.

Napiš nám a my se s tebou co nejdříve spojíme.