Financování studia v zahraničí

Velká Británie je nejdostupnější anglicky mluvící destinací pro vysokoškolské studium. Ve Velké Británii jsou narozdíl od České republiky vysoké školy zpoplatněny. Britská vláda ovšem umožňuje studentům z Evropské unie financovat studium formou dostupné studentské půjčky za stejně výhodných podmínek, jako mají rodilí Britové. V Británii se tato forma financování studia považuje za naprosto běžnou a normální.

Fakta o studentské půjčce

  • Školné nebudeš splácet dřív než následující rok po ukončení studia.
  • Splácet školné začneš až v momentě, kdy Tvůj příjem přesáhne £25,000 hrubého ročně (cca 62 000 Kč měsíčně). Pokud Tvůj příjem klesne pod tuto hranici, splácení školného se pozastaví.
  • Výše splátek bude záviset na Tvém příjmu. Každý rok splácíš 9 % z příjmu nad  £25,000 ročně.
  • Pokud po vystudování z Velké Británie odjedeš, závisí výška splátek na stanovené úrovni příjmu země, kde žiješ. V České republice je to pro tento rok £15,000 ročně
    (cca 37 000 Kč měsíčně)
  • Po 30 letech je jakýkoliv nesplacený zůstatek anulován.
Tvůj roční příjem < £25,001 £27,000 £30,000 £35,000 £40,000
Měsíční splátka nesplácíš £15 £37 £74 £112

BREXIT NEZNAMENÁ KONEC PŮJČEK

Student Loan Company ve svém vyjádření potvrdila, že Studenti, kteří již studují na britských univerzitách a studenti,kteří budou nastupovat ve školním roce 2019/2020, mají nárok čerpat výhody studentských půjček po celou dobu jejich studia. To vše za stávajících podmínek bez ohledu na důsledky Brexitu. Více informací se dozvíte na našem blogu.

Náklady na pobyt v UK

Pro většinu britských studentů je běžné mít vedle školy práci na částečný úvazek. Jelikož většina našich  studentů mluví anglicky, není problém brigádu získat. I přesto ale doporučujeme, aby studenti začali pracovat nejdříve po prvním měsíci, čistě z důvodu, aby měli dostatek času usadit se a zvyknout si na nové prostředí. Studentské platy jsou ve Velké Británii velmi vstřícné, studenti si průměrně vydělávají 200 Kč za hodinu.