Vše, co jste kdy chtěli vědět o bakalářském programu v UK

Spousta studentů se nás ptá, jaké jsou hlavní rozdíly mezi bakaláři s diplomem z Česka a těmi z Anglie. Tady jsou nejdůležitější fakta. Tak je prostuduj!

Jak vnímají bakalářský titul z Británie zaměstnavatelé ve světě?

V Británii je bakalář prvním stupněm vysokoškolského vzdělání a říká se mu „undergraduate study“. Název může mást. Jde o plnohodnotné VŠ vzdělání zakončené celosvětově platným bakalářským titulem. Navíc je tento titul uznávaný jako plně dostačující a neplatí tolik jako u nás, že je bakalář „někde na půl cesty“ mezi středním a opravdu vysokoškolským vzděláním. Bakalář z UK se v životopisech vyjímá a platí za tu prestižnější kolonku stejně tak, jako tvé mezinárodní zkušenosti. Nemusíš tak nutně trávit na univerzitě 5 dlouhých let. A kdybys přeci jen chtěl/a zářit ještě o něco víc, na magistra ti v Anglii stačí pouhý rok.


Jak dlouho trvá bakalářské studium a co můžu studovat?

Standardně se na bakaláře v UK studuje 3 roky, tedy stejně jako u nás. Možností je tu ale víc. Studenti mají široké možnosti strávit semestr nebo celý rok studia v zahraničí po celém světě (study abroad), nebo na celý rok studium prodloužit a věnovat se pracovní stáži. Tím si sice o rok studium prodloužíte, ale stihnete svůj životopis vytunit tak, že hned po škole můžete nastoupit do práce, kterou si bez kompromisů představujete. Seznam oborů je nekonečně dlouhý a neomezuje ho ani tvá předešlá specializace ze střední školy. Naopak. V Anglii je cool rozšiřovat si obzor a nechodit s klapkami na očích. My už v tom chodit umíme a s výběrem rádi pomůžeme.


Co je to Study Abroad / Study Exchange

Všechny britské školy ti dají možnost se sbalit a odejít…do zahraničí 🙂 Je to úžasný způsob, jak si ještě víc rozšířit obzory, schopnosti a kontakty po světě. Study exchange je většinou dobrovolný a můžeš si ho zvolit po druhém ročníku studia. Cestu můžeš podniknout na semestr nebo i na celý rok. To, kam pojedeš, záleží na tvé univerzitě a oboru. Možností je ale nespočet a pravděpodobně nebudeš vědět, kterou dřív zvolit. Anglické univerzity mají partnerské školy v podstatě všude, takže brzy můžeš sedět na přednášce v Austrálii, na Novém Zélandu nebo třeba v Americe či Asii.


Placement Year? Co to je a proč to chtít

Šikovná vsuvka do studia, díky které získáš plnohodnotné pracovní zkušenosti ještě po dobu studentských let. Je to rok, který se někdy nazývá „sandwich year“ , protože mezi druhý a třetí ročník bakaláře ještě doplníš to nejlepší: praxi. Ve druhém ročníku se můžeš rozhodnout, jestli chceš stáž zkusit a pokud ano, ujme se tě „kariérní centrum“ tvé univerzity a s hledáním a přípravou ti pomůže. Dokonce tě připraví i na pohovory a pomůže sepsat neodolatelné CV. Celý rok pak pracuješ a naplno hlavně nasáváš zkušenosti. Pak se vrátíš do školy a dokončíš poslední ročník bakaláře. Výhodou je, že tak praxí předstihneš konkurenci a máš super šanci se ve své firmě rovnou uchytit jako plnohodnotný zaměstnanec hned po studiu.


Ať už budeš studovat tři, nebo čtyři roky, vrátíš se domů mnohem bohatší. A to o zkušenosti k nezaplacení!

Good luck.

Sdílej článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Přečti si víc o studiu v zahraničí

5 “P” aneb Proč studovat univerzitu v Dubaji

Dubaj, město zaslíbené. Písčité pláže, moderní mrakodrapy, luxus. Jedná se o tvoji oblíbenou nebo vysněnou dovolenkovou destinaci? A napadlo tě někdy, že tu můžeš bez problémů studovat a nastartovat nejen svoje vzdělání, ale i kariéru?

Read More »

Stále váháš?
Spoj se s námi

Je to první krok ke společné schůzce. My se na tvůj příběh podíváme, posoudíme, co pro tebe můžeme udělat a co nejdřív se ozveme zpátky. Tvoji rodiče s námi budou v klidu, máme se čím pochlubit.